Kantar Programı v5.0

Piyasaki tüm endikatorlerle uyumludur.
(ERTEBAS, ESIT, BAYKON, TUNAYLAR, LEON vs.. )

Ana Sayfa
Dosya İndirme
Dökümanlar
Lisans Kontrol
Web Rapor Demo    

Kantar Pogramının Yönetilmesi ve Ayarlanması (KntSys.EXE)

Kantar rogrami çalıştırılmadan önce dosyalar arasında bulunan BAGLAN.UDL dosyası çalıştırılarak veri tabanına bağlantının başarılı şekilde olması gerekir. Aksi halde giriş işlemi yapılırken hatayla karşılaşılabilir.
A) BAGLAN.UDL ayarlanması : Dosya çift tıkladığında karşımıza aşağıdaki gibi ekran gelmektedir.
1. Sunucu adını seçin (.) nokta Local bağlantı için girilir. Eğer SQL server başka bilgisayarda ise bu kısma o bilgisayarının adı veya IP si girilir.
2. Sunucuya bağlanırken hangi kimlikle bağlanacağınızı belirler
 • Windows kimliğini kullanarak girmek
 • Belirli bir kullanıcı adı ve parolası kullanarak kullanıcı adı = sa şifreniz ise eğer KUR.EXE programıyla MSDE kurduysanız 1234 dur.
 • Boş Parola eğer SQL şifresiz kurduysanız bu seçeneği kullanarak bağlanabilirsiniz.
 • Parolayı kaydetmye izin ver seçeneği ise SA ve Şifremizle bağlanarak bağlantı kurduysak bunun kalıcı olmasını istiyorsanız.

3. Sunucudaki eri tabanı seçin : Bu kısımda iki seçenek vardır.

 • Eğer bağlantı başarılı ise bu kısımda yüklü olan tüm veri tabanları görülebilir. İstediğimiz veri tabanı seçildikten sonra BAĞLANTI SINA seçilerek TAMAM tuşuyla işlem tamamlanır.
 • Yeni bir *.MDF uzantılı dosya eklemeye yarar bunu eklemeden önce yanında bulunan *.LDF dosyaları varsa ya silir yada buradan taşınır. KULLANILACAK DOSYA ADI : yazan kısmın sağ köşesinde bulunan (...) düğmesi seçilir. *.MDF dosyası seçilir. SQL eklemek için Bağlantıyı Sına seçilir. Bir üst seçenekte veri tabani seçilir. Tamam tuşuyla form kapanır.
B) KNTSYS.EXE Kantar Yönetim Programı :

KntSys.EXE dosyası çalıştırılır. Karşımıza giriş için kullanıcı kodu ve şifre sorulur.


Kullanıcı Kodu = KNT
Şifre = Gun+Ay+Yil Örneğin : 08.Ocak.2006 Saat : 21:24 olsun buna göre şifremiz : 080121 dir.
Not: Şifre doğru olarak girildikten sonra veri tabanı güncellemesi kontrol edilir. Veri tabanı içerisinde eksik alan bulunursa otomatik olarak tamamlanır. İçerisi parametre içeriyorsa varsayılan şekle getirilir.

Karşımıza aşağıdaki şekilde ekran gelir.

Şekilde görüldüğü gibi üst tarafta bulunan 3 tane seçenek vardır. Aynı zaman burada bilet üzerinde çıkacak başlık bilgisi ve kantarda kullanılan cihaz markasının programa girildiği yerdir. Program kullanacak kullanıcıları kaydının girilip ve şifre ataması bu kısımda yapılır. Bu kısmı sadece yetkili kişilerin kullanmasına izin verilmelidir. Bu seçenekler ne görevler üstlendiği aşağıda anlatılmaktadır.
a). Seçenekler
 1. Kullanıcı kontrolu olacak mı ? Program içerisinde programı kullanan kişileri takip etmek amacıyla kullanılır. Ayrıca tüm kullanıcıları hesap sistemi tutuluyorsa  kullanıcı bazında hesabını tutar ve yapılan tum işlemleri kullanıcı kimliğine işler. Yapılan işlemlerde kullanıcı kimliğini kayıt yapar.
 2. Hesaplama sistemi tutulacak mı ? Kantarda ücretli tartım yapılıyorsa 1 seçenekte işaretlenerek olmak şartıyla  bu seçenek aktiflenir. Yapılan tüm tartımlar programa giren şifre üzerine yazılır. Bu kısım işaretlendiği zaman 3 seçenekteki işaret kaldırılmalıdır.
 3. Yedekleme tutulacak mı ? Program tarafından işi bitmiş araçları yedekleyerek sistemin daha düzenli ve hızlı çalışmasını sağlar. Bu seçenek kullılacaksa 2 nolu seçenek işaretsiz olmalıdır. Giriş tartısı ve çıkış tartısı yapılan tüm araçları geri dönüşü olmayan ama her türlü inceleme ve makbuz verilmek üzere yedekler.
 4. Giriş yapıldıktan sonra makbuz verilecek mi ? Araçın giriş kilosu aldığı zaman program tarafından otomatik makbuz verilir yazıcıdan.
 5. Çıkış yapıldıktan sonra makbuz verilecek mi ? Araçın çıkış kilosu aldığı zaman program tarafından otomatik makbuz verilir yazıcıdan.
 6. Sabit araç kontrolu yapılacak mı ? Sabit daralı araçların kaydını tutar ve istendiği zaman tarih ve saati yenilenebilir.
 7. Masraf bilgileri tutulacak mı ? Program içinde ücretli arac tartımı yapan yerler için masraf kayıtlarının kontrol altıonda tutularak hesaplama esnasında masraf bilgilerinide dikkate alarak hesabı çıkarır.
 8. Ortak makbuz kullanılacak mı ? Program içinde tanımlı olan tüm kullanıcılar için atanmış tek makbuz numarasıdır. Bu işaret kaldırılırsa tüm kullanıcılara başlangıç ve bitiş makbuzu girilmelidir. Kullanıcı kısmında anlatılacaktır.
 9. Ücret kontrolu olacak mı ? Tartılan araçlarda zorunlu olarak ücret kısmının boş geçilmesini engellemek için kullanılır.
 10. Araç birleştirme yapılacak mı ? Araç arkasında birden fazla römork varsa bunları birleştirerek tek makbuz da toplanmasını ve tek plakada toplanmasını sağlar.
 11. Tüm kayıtlar silmeyi aç ? İşi bitmiş ve yedeklenmiş tüm araçlar masraflar silinen, değiştirlen tüm bilgileri bilgisayardan geri dönüş olmamak şartıyla siler.
 12. Çift kantar kullanılsın mı ? Kantar da bulunan tek bilgisayara bir fazla endikatör bağlamak için kullanılır. Bunun giriş yapan araç bir kantar girer çıkarken yolun diğer karşısında bulunan kantara girer fakat tüm veriler ortak ve tek programla çalışır. 
 13. Raporlarda seçim ekranı gelsin mi ? Raporlama yapılırken hazırlamış olduğunuz raporlar arasından seçim uygulamak isteyip istediğinize karar vermeniz için rapor seçmek için ekran açar. İşaretsiz olursa program tarafından atanan varsayılan raporu kullanır.
 14. Değiştirme yapılacak mı ? Program içerisinde kayıtlar üzerinde değiştirme yapılıp yapılmayacağı için kullanılır. Karşısında bulunan kutucuk ise kayıt değiştirme işlemini şifreli vererek veya o kısmı silerek şifresiz değiştirme kullanılabilir.
 15. Silme yapılacak mı ? Program içerisinde kayıt silme işlemi kapatmak açmak şifrelemek için kullanılır.

b). Dosya Yaratma

      Bu kısım eski sistemler için kullanılmakta, program içerisinde problem oluşması esnasında sadece tek tek tablo oluşturmaya yarar. Şuan program içerisinde atıl durumdadır. İlerdeki zaman içerisinde program içinden o kodlar kaldırılacaktır.

 

c). Kullanıcı Bilgileri

Programı kullanmak üzere istediğiniz kadar yetkili personel açabilirsiniz ve bunların tüm hepsinin hesaplarını ayrı tutabilir. Program tarafından hesablar otomatik tutulur ve tek tek kapatılabilir. Hepsi için ayrı makbuz sistemi ile vardiya sistemi şeklinde çalıştırabilir. YETKI  programa girerken şifre olarak kullanılmaktadır. Bş.Makbuz ve Bt.Makbuz kullanıcı için kullanmak üzere verilen makbuz numaralarıdır.


d) Firma Bilgileri

1. Firma Adı kısımlarında makbuz üzerinde çıkmasını istediğiniz bilgileri girilir.
2. Ortak makbuz numarası girilir tüm kullanıcılar için kullanılacak numaradır.
3. Kantarınızda takılı bulunan endikatör çeşitidir. Ve program içerisinde ayarlarının otomatik tanınan cihazlardır. Bunların dışında cihaz oldugu zaman onun kodlarıda eklenebilir.
4. Makbuz Dizayn Program içerisinde makbuz ayarlarını nasıl yapmak istiyorsanız o şekilde verileri kullanarak istediginiz sekilde dizayn yapmanıza olanak sağlar. Bu işaretsiz olursa program içerisinde kayıtlı olan dizayn kullanılır. Dot-Matrix yazıcılara tamamen uyumludur.
Dış kantar kilosu başka kantarda tartılmış Net Kğ burada tartılan düşüp netin tekrar bulunmasına yarar ve Yüzde işaretli ise indirilecek değer yüzde % cinsinden girilir. Kilolar sıralansın mı ? Dot-Matrix yazıcıdan alırken büyük ve küçüğe doğrulama yaparak küçük olanı üste DARA olarak büyük olanı BRÜT olarak yapıp kagıtta bu durumda gösterir.
5. Net kiloyu kontrol altında tutmak için kullanılır. Eger Net Kğ Uyarı Kğ altında ise uyarı vermektedir.
Not: Anahtar Kodları program tarafından otomatik yapıldığı için bu kodlar ile oynamamsı gerekir. Eğer kayıtlarda hiç kayıt yoksa silinebilir.

Ali Burhan GUL (Adana)

Gsm: +90 (535) 257 49 68 veya  (530) 328 19 19      aliburhan@yahoo.com